برج دوحه قطر

برج دوحه قطر

عنوان پروژه: برج دوحه
محل پروژه: دوحه، قطر
سال ساخت: ۲۰۱۲
طراح: ژان نوول

برج دوحه جین نوول ( Jean Nouvel ) توسط ژان نوول یکی از زیبایی های این منطقه است. که بعنوان بخشی از توسعه شهر دوحه طراحی شده است. ساختمان شامل یک حجم استوانه ای به قطر ۴۵ متر می باشد. ارتفاع آن ۲۳۱/۵ متر و مساحت آن ۱۱۰ هزار مترمربع می باشد.و در نوع خود به عنوان یک ساختمان عظیم به حساب می آید.با ظاهری استوانه ای و مشبک برای گرمای کشنده صحرای قطر بسیار مناسب است. این طرح مشبک پروانه ای برای عبور نور ملایمی به فضای داخلی در نظر گرفته شده است.

این برج در شاهراه خط ساحلی شهر دوحه واقع شده است. مشرف به خلیج فارس مباشد و شامل طبقات اداری، رستوران با چشم انداز پانوراما و پنت هاوس خصوصی در طبقات انتهایی می باشد. نمای آن بصورت دو پوسته طراحی شده است.

طراحی برج دوحه

قسمت بیرونی منحصر به فرد آن شامل چهار قسمت آلومینیومی با طرح های متفاوت است. این روکش فلزی با الهام از مشربیه (پنجره های مشبک عربی) ساخته شده است و در قسمت شمالی دارای ۲۵ درصد سایه، در قسمت جنوبی ۴۰ درصد سایه و در قسمت های شرقی و غربی ۶۰ درصد سایه می باشد.
در داخل گنبد یک پنت هاوس اختصاصی بزرگ طراحی شده است. این ساختمان لوکس دارای ورودی و آسانسور اختصاصی می باشد. همچنین دارای یک مسیر دسترسی جداگانه به رستوران در طبقه پایین تر می باشد. برج دارای استخر و سونای اختصاصی و چشم انداز ۳۶۰ درجه به شهر دوحه می باشد.

برج دوحه در لبه یک پرتگاهی در مرکز شهر قرار گرفته و نمایی از خلیج فارس از این ساختمان پیداست. رنگ آبی دریا از گنبد این برج چشم را نوازش می دهد. در قسمت بالایی این برج یک چراغ جهت یابی در ارتفاع 231.5 متری قرار گرفته است. این برج همپای برج خلیفه است و مساحتی در حدود 110000 متر مربع را به خود اختصاص داده است.

 

برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر برج دوحه قطر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *