طراحی داخلی

طراحی داخلی چیست ؟

طراحی داخلی، نقشه کشی و ساخت و ساز فضاها به دست انسان، بخشی از طراحی محیطی بوده و ارتباط نزدیکی با معماری دارد.اگرچه طراحی برای ایجاد یک محیط خوشایند به دوران تمدن اولیه بشر برمی گردد،رشته طراحی داخلی نسبتا جدید است.
از اواسط قرن بیستم به نحوی از واژه دکوراتیو داخلی استفاده شد که تقریبا معنا خود را از دست داد بنابراین واژه های توصیفی بیشتری مورد استفاده قرار گرفته اند.
اصطلاح طراح داخلی نه تنها محدوده بزرگتری را شامل شده بلکه خود را به عنوان یک حرفه جدی نشان می دهد.در بعضی از کشورهای اروپایی ،جایی که این حرفه از آنجا نشات گرفته، به عنوان معمار داخلی از این حرفه یاد می شود.کسانی نگران تعداد بالای عناصر به کار رفته که ساخت دست بشر هستند، این رشته را به عنوان طراحی محیطی نام می برند.

طراحی داخلی

 

 

قوانین طراحی داخلی چیست ؟

طراحی داخلی یکی از شاخه های معماری می باشد ،باید این نکته را در نظر داشت که هر شاخه تخصصی در هر رشته صرفا در محدوده همانمجموعه معنادار خواهد بود.
بهترین ساختمان ها و فضای داخلی، فضاهایی هستند که میان عناصری که کلیت را تشکیل می دهند ناهمخوانی وجود نداشته باشد.در میان عناصر، جنبه های سازه ای یک ساختمان، برنامه ریزی سایت، محوطه سازی، مبلمان و گرافیک معماری (علائم)، و همچنین جزئیات داخلی است که در نمونه های بسیاری از ساختمان های برجسته و داخلی ایجاد شده است و به صورت یکپارچه(هماهنگ) عمل میکنند.

به دلیل پیچیدگی تکنولوژیکی، برنامه ریزی و ساخت در دوران معاصر ؛ ممکن نیست. معمار یا طراح در تمام جنبه های ساختمانی که در دوران مدرن ساخته می شود متخصص باشد.
لذا ضروری است که متخصص ها به صورت گروهی و در ارتباط با یکدیگر با دانش کافی در جهت رسیدن به هدف مشترک همکاری کنند، در حالی که معمار بر روی طراحی کلی بنا تمرکز می کند، طراح داخلی به جنبه های دقیق مقیاس طراحی، زیباشناسی خاص و کاربردی و پرسش های روانشناختی و شخصیت و ویژگی فضا درگیر است .
اگر چه طراحی داخلی هنوز یک حرفه در حال توسعه است بدون تعریف دقیق از محدودیت های آن اما این گرایش می تواند در دو گروه مسکونی و غیر مسکونی طبقه بندی شود.

 

محدوده کاری شرکت های مسکونی و غیر مسکونی طراحی داخلی چیست ؟

اگرچه حجم فعالیت های تجاری در زمینه مسکونی در حال افزایش بوده ولی به نظر می رسد که نیاز کمتری به طراحان حرفه ای در این زمینه وجود داشته و اکثرا به سمت طراحی های غیرمسکونی گرایش داشته اند.

رشته طراحی داخلی شامل تعدادی حوزه تخصصی می باشد .
یکی از آن ها تحلیل فضا بوده که نیازمند به تجزیه و تحلیل فضا، عملکرد این فضا را دارد.
علاوه بر این ملاحظات اولیه، این نوع شرکت طراحی در طراحی دفتر کار نیز متخصص هستند.
بسیاری از شرکت های طراحی در طراحی هتل ها، مغازه ها و مراکز خرید بسیار ماهر شده اند.
مابقی شرکت ها به طور عمده درگیر طراحی مراکز آموزشی بزرگ بوده و یا در طراحی بیمارستان ها و کلینیک ها متخصص هستند.

محدوده کاری شرکت های طراحی پروژه های غیر مسکونی از گروه های کوچک تا ساختمان هایی با 50 تا 100 کارمند می باشد.
بسیاری از شرکت های بزرگ دارای مهندس های گرافیک، صنایع و معماری بوده ولی در مقابل، طراح های داخلی که در مناطق مسکونی فعالیت دارند ممکن است به تنهایی یا حداکثر با دو تا سه نفر همکار باشند.
اندازه شرکت های درگیر در طراحی های غیرمسکونی نشان دهنده پیچیدگی حق کمیسیون آن ها می باشد. علاوه بر پیچیدگی کمتر، طراحی مسکونی یک نوع فعالیت متفاوت است.طراحی مناطق مسکونی معمولا بسیار درگیر با نظرات طراح و مالک در تمام جوانب می باشد.
بعید است که یک مشتری بخواهد خدمات طراحی یک طراح داخلی که برای خانه اش درحال به کار بردن است، با یک سیستم منظم سازماندهی می شود.

طراحی داخلی

 

هنر و طراحی

بسیاری از شرکت های بزرگ معماری ساختمان طراحی داخل مخصوص به خود را داشته و در شرکت های کوچک این وظیفه حداقل به یک نفر واگذار شده است.
در حقیقت هیچ مرزی برای حرفه طراحی داخلی و در کل تمام طراحی ها مشخص نشده است.
برای مثال طراحی مبلمان توسط طراحان صنعتی، معماران و طراحان داخلی میتواند صورت گیرد.
به عنوان یک اصل، مبلمان طراحی شده برای تولید انبوه توسط طراحان صنعتی یا خود طراحان مبلمان صورت می گیرد.
طراح داخلی یا معمار معمولا قطعات خاصی که به سادگی در بازار یافت نمیشود و یا برای کار خاصی بوده طراحی می کنند.

این نیازها ممکن است کاربردی و یا صرفا جهت زیباسازی استفاده شود و معمولا یک میز یا صندلی خاصی که برای شغلی خاص طراحی می شود توجه تولیدکننده را به خود جلب کرده و تمایل خود را برای تولید انبوه آن ابراز میکند.
همین وضعیت نیز در قسمت های دیگر طراحی از قبیل نورپردازی، دستگاه ها، کفپوش ها و غیره دیده می شود.
تمام فعالیت های طراحی در اصل شبیه به یکدیگر بوده اگرچه ممکن است آموزش در قسمت های مختلف طراحی متفاوت باشد به طوری که یک طراح چیره دست و آموزش دیده با کمترین سختی ممکن می تواند تخصص خود را عوض کند.

در بحث جنبه های عمومی طراحی، مهم است که توجه کنیم که تمایز مهمی بین هنر و طراحی وجود دارد.
یک طراح اساسا در مورد مشکلات بوجود آمده در حین کار (مثل کارآمدی، زیباسازی و یا روانشناختی) درگیر و آشفته می شود اما یک هنرمند بیشتر نگران بیان ایده احساسی خود و ارائه راه حلی برای مشکل ایجاد شده توسط خود است.
در حقیقت یک طراحی داخلی زیبا می تواند به عنوان اثر هنری یاد شود اما برخی تمایل دارند این اثر را صرفا یک طراحی عالی بنامند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *