صرفه جویی در بازسازی خانه

نکات مهم برای صرفه جویی در بازسازی خانه

وقتی که قصد داریم خانه مون رو شروع به بازسازی کنیم همیشه یه سوال برامون پیش میاد که هزینه این بازسازی چقدر میشه؟آیا هزینه زیاد میشه یا نه ؟چطور صرفه جویی کنیم؟؟ باید بگم که این هزینه از یه خانه به خانه دیگه متفاوته ولی با این حال میشه با رعایت بعضی نکات، این هزینه رو به حداقل رسوند.

در ادامه با ماهمراه باشید تا 17 نکته خوب برای صرفه جویی رو بهت بگیم.

1. از مصالح دوباره استفاده کن

استفاده مجدد از بعضی مصالح، نه تنها باعث میشه هزینه خرید اونها حذف بشه بلکه هزینه دفع اونها رو هم از بین میبره. مخصوصا زباله های ساختمانی که هزینه دفعشون، خیلی هم کم نیست.

مثلا بعضی از آجرها که از تیغه های قدیمی بدست میاد قابلیت استفاده مجدد رو دارن. همچنین برای کابینت ها هم شاید خیلی دلخواه نباشه ولی میشه با تعویض درب ها، با هزینه ای کم ظاهرشون رو به کلی تغییر داد.

این رو هم باید در نظر گرفت که بعضی از پیمانکارها با چنین مصالحی کار نمیکنن. پس باید پیمانکار رو هم در جریان گذاشت.

صرفه جویی در بازسازی خانه

2. برای خرید مصالح فقط به قیمت یه فروشنده بسنده نکن

خانم ها معمولا وقتی میخوان لباس بخرن، چندتا فروشگاه رو میبینن تا هم با طرح های مختلف آشنا بشن و هم باصرفه ترین جنس رو بگیرن. این همون کاریه که باید تو بازسازی هم انجام داد. باید به چند فروشنده مختلف سر بزنی تا هم با اجناس مختلف آشنا بشی و هم مصالحی که میخری از لحاظ اقتصادی، باصرفه ترین باشن.

3. یه برنامه مالی برای خودت داشته باش!

داشتن برنامه مالی خیلی مهمه.

این که بدونی منبع مالیت در طول دوره بازسازی چطوره و چقدر قابل اطمینانه، میتونه نقش اساسی رو در نوشتن برنامه مالی ایفا کنه. باید مشخص کنی هزینه های بازسازی رو چطور و به چه مقدار میتونی به روند بازسازی خانه تزریق کنی. چقدر در ابتدا میتونی بپردازی؟ چقدر رو به صورت ماهانه و یا دوره ای پرداختی میکنی؟ اینجوری هم سرعت بازسازی بیشتر میشه، هم با خرید برنامه ریزی شده‌ی مصالح میتونی اثر منفی تورم رو در هزینه هات کاهش بدی.

4. یه درصدی از بودجه ات رو برای روز مبادا کنار بذار!

در نظر داشتن احتمالات یه کار منطقیه. هرچقدر هم که طبق برنامه پیش بری و بازم احتمال داره یه اتفاقی پیش بیاد که باعث بشه بازسازی به تعویق بیافته یا هزینه های جانبی اضافه بشه. برای همین باید در بودجه اولیه یه درصدی از بودجه اضافه بشه که بتونه این احتمالات رو پوشش بده. معمولا بین 2 تا 3 درصد از بودجه کل بازسازی برای این موضوع کافیه.

5. طراحی اولیه برای بازسازی داشته باش!

قبل از اینکه بخوای بازسازی خانه ات رو شروع کنی یه کار دیگه هم هست که باید انجام بشه و اون طرح اولیه خانه است. این طرح اگه بصورت سه بعدی (3D) باشه خیلی بهتر میتونه جزئیات رو نشون بده. توی طرح سه بعدی هم باید مقدار بودجه رو مدنظر بگیری تا در انتها به اون چیزی که میخواستی برسی.

صرفه جویی در بازسازی خانه

6. با چند نفر مشورت کن

مشورت با بقیه، میتونه راهنمای خوبی برای بازسازی خانه ات باشه. اما باید این موضوع رو هم در نظر بگیری که از مشورت ها به عنوان نکاتی برای بهبود بازسازیت استفاده کنی، نه اینکه بازسازی خانه ات رو بطور کامل تغییر بدی. این جمله رو در نظر بگیر که دیگران قرار نیست تو خونه ات زندگی کنن! پس تصمیم آخر با خودته!

7. زمان تو عملیات بازسازی خیلی مهمه، اون رو مدنظر داشته باش!

این که بازسازی خیلی طول بکشه، مورد پسند کسی نیست؛ ولی این رو هم باید بدونیم که سرعت بازسازی با مقدار بودجه ای که ما به بازسازی تزریق میکنیم خیلی ارتباط داره. این موضوع اهمیت نکته اول رو میرسونه.

از طرفی، بعضی مواقع گپ های زمانی در بازسازی پیش میاد که دلایل خودش رو داره. سعی کن تا حد ممکن این گپ ها رو بشناسی و در صورت امکان، رفعشون کنی. بعضی از این دلایل بصورت زیر هستن:

ارسال با تاخیر مصالح
تعارض های بین کارفرما و پیمانکار و نیروی کار
سردی و گرمی بیش از حد هوا

8. سعی کن بعضی مصالح رو ابتدای بازسازی بگیری

این مورد به این دلیله که با توجه به وضعیت اقتصاد، احتمال کاهش قیمت به افزایش قیمت خیلی کمه و معمولا اجناس گرون میشن. پس هرچه زودتر خرید انجام بشه به نفعته و سود بیشتری نصیبت میشه. البته برای این کار، باید به نکات زیر هم توجه کنی:

  • اجناسی در ابتدا خریده بشن که میدونی حتما استفاده میشن. مثل گچ، سیمان و …
  • باید ملاحظه برنامه مالی رو هم داشتی باشی
  • باید جای کافی برای نگهداری اونها رو داشته باشی

9. تو خرید جنس باکیفیت، صرفه جویی هوشمندانه داشته باش!

صرفه جویی همیشه به معنی خرید جنس با قیمت پایین نیست! بعضی مواقع، یه جنس بی کیفیت چنان هزینه ای رو دستت میذاره که جنس های با کیفیت اونقدر ارزش ندارن!

مثلا برای بازسازی آشپزخانه شیرآلات بی کیفیت میخری و بعد از گذشت چند روز شروع به چکه میکنه. چکه کردن همانا و از بین رفتن کابینت همان!

پس سعی کن در کیفیت مواد و مصالح استفاده شده صرفه جویی به حذف کیفیت منجر نشه!

10. از تغییرات فصل ها برای بازسازی خانه ات استفاده کن

تابستان، فصل اوج کارهای ساختمانیه. اگر تو این فصل بازسازی رو انجام بدی یه مزیت هایی داره و یه مضراتی هم داره.

مزیت های این فصل اینه که اجناس ساختمانی بیشتر به فروش میرسن و از لحاظ تازگی، خیالت جمع هست. برای قیمت ها میتونی چونه بزنی و تخفیف خوبی بگیری. در کل برای خرید مصالح و مواد اولیه، زمان خوبیه.

مضرات این زمان، کمبود نیروی کاره. تقاضا برای نیروی کار بقدری بالا میره که افزایش قیمت ایجاد میشه و هزینه ها رو بالا میبره. حتی در بعضی مشاجرات ممکنه نیروی کاری که تعهدی نداره، بدون هماهنگی وسایلش رو جمع کنه و سراغ کار بعدی بره.

در مقابل اون زمستان کارهای ساختمانی به حداقل میرسه و افزایش قیمت مصالح و مواد اولیه خیلی عادیه. نیروی کار با هزینه های پایین تری حاضر به انجام کار هست و تقاضا برای اونها کم میشه. هرچند سواستفاده از این موضوع، غیر اخلاقیه و باید حداقل دستمزد مصوب رو مدنظر گرفت.

پس در کل خرید مصالح تو تابستان، اواخر بهار و اوایل پاییز به صرفه تره ولی انجام خود انجام بازسازی در زمستان و ماه های نزدیک به اون.

11. پولت رو برای هزینه های برندها، خرج نکن!

برندها همیشه در مقایسه با اجناس دیگه یه اختلاف قیمتی دارن و اون اختلاف قیمت بخاطر هزینه نام برنده. میتونی جنسی باکیفیت و غیربرند رو پیدا کنی که از لحاظ کیفیت با برند مشهور همون جنس برابری کنه ولی هزینه برند رو نداشته باشه. بخاطر تبلیغات منفی هم نمیشه مثالی آورد!

12. برای بعضی بخش ها میتونی از اجناس دسته دوم استفاده کنی

جنس دسته دوم اگر چه قبلا هم استفاده شده و امکان بروز مشکل تو استفاده اش زیاده، ولی بعضی مواقع میتونه برای بازسازی خانه ات چاره ساز باشه و هزینه ها رو کاهش بده. نیازی نیست بعضی وسایل رو نو بخری، دسته دوم همون وسیله هم میتونه کار همون وسیله رو با قیمت پایین تری انجام بده.

13. لوازمی رو که نیاز نداری، بفروش!

یه سری از وسایل بعد از بازسازی به کارت نمیان. با توجه به طرحی که از خانه بعد بازسازیت داری میدونی این وسایل کدوم ها هستن. بهترین راه، فروش این وسایله که توی بازارهای مجازی وسایل دسته دوم میتونی به راحتی این کار رو کنی.

14. حواست به سیستم لوله کشی و برق کشی خانه باشه!

این مورد تو خانه های قدیمی خیلی مهمه و باید بیشتر بهشون دقت کرد. لوله کشی و برق کشی این خانه ها خیلی حساسن و به راحتی آسیب میبینن. البته برای بازسازی خوب و درست، برق کشی و لوله کشی این خانه ها هم باید تعویض بشن تا نیازی نباشه بعد از بازسازی دوباره تعمیر بشه.

برای خانه های با عمر کم، تخریب نادرست میتونه باعث بشه سیستم لوله کشی و برق کشی آسیب ببینه و گاهی مواقع باید برای تعمیر این آسیب ها نیاز باشه تخریب بخشهای دیگه خانه ادامه پیدا کنه. مثلا تخریب حمومی که نزدیک آشپزخانه است میتونه باعث بشه لوله کشی آشپزخانه هم دچار مشکل بشه و برای رفع اون نیاز به برداشتن کف آشپزخانه باشی.

سیستم لوله کشی

15. بعضی از وسایل و لوازم کار مربوط به بازسازی رو بخر

نیروی کار همیشه نیاز به وسایلی داره که کارت رو پیش ببره. معمولا پیمانکارها بعضی از این وسایل رو خودشون میخرن و در اختیار نیروی کارشون قرار میدن.

اگر میخوای خودت بازسازی رو انجام بدی بهتره بعضی از وسایلی که بیشتر نیروهای کار لازم دارن رو بخری تا سرعت اجرای کار بالاتر بره. این وسایل میتونن تخته زیر پا، بشکه، استانبولی و مثل اینها باشن.

16. «به فکر آینده باش»!

به یاد داشته باش صرفه جویی این نیست که هزینه مالی کمتری داشته باشی؛ صرفه جویی باید طوری باشه که حس خوبی هم بهت بده. شاید حذف یا تعویض خیلی چیزها، حس خوب بازسازی خانه رو ازت بگیره و در آینده نه چندان دور بخوای دوباره بازسازی رو انجام بدی. پس باید همه جوانب رو مدنظر قرار بدی و فقط همین دوره بازسازی رو در نظر نگیری.

17. اولویت با گرفتن پیمانکاره، مگر اینکه خودت بتونی انجام بدی

یه سری از کارفرماها خودشون میتونن از پس کارهای بازسازی بر بیان، یعنی با تمام کارهایی که یه پیمانکار نیازه انجام بده آشنا هستن و میدونن چیکار کنن. برای اونها بهتره که خودشون بازسازی رو انجام بدن.

در غیر این صورت اولویت با پیمانکاره. پیمانکار خوب با تمامی کارهای بازسازی آشناست و میدونه کجا چه کاری انجام بده. مشورت با اون میتونه از ابتدای کار بازسازی و تا انتها مفید باشه از طراحی اولیه گرفته تا رنگ و نقاشی و کابینت. میتونه هزینه ها رو در جاهای مختلف سرشکن کنه و برای سایر بخش هایی که مجبور بودی بخاطر هزینه حذف کنی، صرف کنه.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *