طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه چیست؟

طراحان و کارشناسان در طراحی آشپزخانه می دانند که چگونه اشیاء را جذاب جلوه دهند ، اما آشپزخانه ها علاوه بر جذابیت باید کارایی خوبی نیز داشته باشند تا مورد توجه مشتریان قرار گیرند.

آشپزخانه یکی از بخش هایی در فضای مسکونی است که دکوراسیون آن جای بازی زیادی دارد. وجود میز ناهار خوری و یا کانتر آشپزخانه، جزیره در آشپزخانه های جزیره ای، کابینت آشپزخانه و تجهیزات آشپزخانه نظیر یخچال و …. کمی دیزاین این بخش را از قسمت های دیگر متفاوت می کند. آشپزخانه ها، می توانند استایل های متفاوتی را در طراحی دنبال کنند و این مورد تحت تاثیر شرایط فضاست.

بهتر است آشپزخانه در ارتباط با یک تراس و یا حیاط خلوت کوچکی باشد و همچنین ایده آل است که آشپزخانه از در خروجی بیش از حد دور نباشد تا فاصله مورد نیاز برای حمل خریدها تا آشپزخانه کاهش یابد. دکوراسیون آشپزخانه باید به گونه ای باشد که فضای غذاخوری در ابتدا در دسترس باشد تا از این که مهمانان فضای غیر ضروری بخش آشپزی را طی کنند ، اجتناب شود.

به عنوان مثال شما در یک واحد مسکونی امکان پیاده سازی آشپزخانه جزیره ای را دارید و در یک فضای دیگر چنین امکانی وجود ندارد. شرایط فضا بسیار تاثیر گذار است.

طراحی آشپزخانه

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکوراسیون داخلی آشپزخانه به دلیل اینکه طیف وسیعی از انتخاب ها را پیش رو ما می گذارد جز قسمت های هیجان انگیز دکوراسیون داخلی است، به عنوان مثال انتخاب رنگ و طرح مناسب و یا کاغذ دیواری هماهنگ با دیگر اجزای آشپزخانه نقشی بسیار مهمی در زیبایی آشپزخانه دارد.

 • کابینت آشپزخانه
 • سینک و شیرآلات ظرفشویی
 • جزیره یا آیلند آشپزخانه
 • گاز و هود و فر
 • مبلمان آشپزخانه
 • و…..

 

طراحی آشپزخانه

 

موارد دیگری که می توان به صورت مختصر به آن اشاره کرد نور پردازیست. که بهتر است شدت و رنگ نور استفاده شده در بخش آشپزخانه با دیگر بخش ها متفاوت باشد و یا استفاده از کفپوشی متفاوت و در ارتفاع غیر همسطح با سطح پذیرایی یا نشیمن باشد، کفپوشی که در آشپزخانه استفاده میشود باید ویژگی های مهمی داشته باشد. از جمله این ویژگی های که کفپوش آشپزخانه نیاز دارند، مقاوم بودن در برابر آب و افتادن تجهیزات فلزیست. انتخاب مبلمان مناسب در آشپزخانه نیز از عوامل مهم است که می تواند تغییر زیادی در جلوه آشپزخانه های بزرگ ایجاد کند.

آشپزخانه قلب تپنده خانه و یکی از مهمترین بخش های آن است و معمولا اهالی خانه وقت قابل ملاحضه ای را در آن سپری میکنند و معمولا از تراکم بالایی از اثاثیه را در خود جای می دهد.

 

انواع طراحی آشپزخانه

انواع طراحی آشپزخانه که امروزه کاربرد دارند، رویکرد متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کرده اند. اگر در گذشته آشپزخانه منزل، تنها محلی برای طبخ غذا بوده است، امروزه کاربرد های متفاوتی پیدا کرده و نقش موثری در زیبایی دکوراسیون منزل دارد. آشپزخانه های امروزی علاوه بر اینکه، مکانی برای طبخ غذا هستند، محلی برای جمع شدن اعضای خانواده نیز می باشند و در برخی از انواع آن، میز ناهار خوری نیز در درون آن قرار می گیرد.

در واقع این طراحی آشپزخانه است که تعیین می کند، کابینت ها یا تجهیزات آشپزخانه شما به چه شکلی در آشپزخانه جایگذاری شوند. بنابراین طراحی آن باید از اهمیت به سزایی برخوردار باشد.

بنابراین عملکرد متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کرده اند، و به همین دلیل باید طراحی آن بر طبق اصول و قواعدی صورت می گیرد که بهره وری آن افزایش یابد.

 

طراحی آشپزخانه

6 مدل از مطرح ترین طرح های آشپزخانه

 1. طراحی آشپزخانه U شکل
 2. طراحی آشپزخانه L شکل
 3. طراحی آشپزخانه تک دیواری
 4. طراحی آشپزخانه طویل و باریک
 5. طراحی آشپزخانه شبه جزیره ای
 6. طراحی آشپزخانه جزیره دار

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *