کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف آشپزخانه چیست؟

ام دی اف (Mdf) مخفف کلمه Medium Density Fibreboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است. ام دی اف نوعی فرآورده چوبی و ترکیبی از تکه ‌های ریز چوب نرم و چوب سخت است که در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه به کار برده می‌شود. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده و پرس می‌شود تا تخته فیبر بدست آید.

اما منظور از تخته فیبر با چگالی متوسط چیست؟ تخته فیبر با چگالی پایین، معمولا خرده چوب particle board نامیده می‌شود که ما آن را با نام نئوپان می‌شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌ های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته می‌شود و حتی می‌توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد. همین امر نیز باعث می‌شود که نئوپان گران نبوده و البته نسبت به ام دی اف ضعیف تر باشد.

اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فراورده چوبی به نام تخته چوب متراکم یا تراکم بالا High density fibreboard نیز وجود دارد که آن را با عنوان اچ دی اف یا تخته سخت Hardboard نیز یاد می‌شود. برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری مورد نیاز است. اما در عوض معمولاً نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولاً مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می‌تواند با قیمت بالا تمام شود. به این ترتیب می‌توان گفت که منظور از چگالی متوسط در MDF چیست و با نگاه کردن به این اعداد که بیانگر چگالی سه نوع تخته فیبر اشاره شده در بالا هستند، می‌توان به طور کامل نسبت آن را درک کرد:

چگالی تخته فیبرهای معمول

 • تخته فیبر با چگالی کم یا همان نئوپان: 160 تا 450 کیلوگرم در متر مکعب
 • تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف: 600 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب
 • تخته فیبر با چگالی بالا: 800 تا 1040 کیلوگرم در متر مکعب

این تخته فیبر ها یا همان ام دی اف ها در ضخامت های مختلف و جهت کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. ضخامت ام دی اف کابینت آشپزخانه معمولاً شانزده میلی‌متر است. این ام دی اف ها مواد اولیه زیباترین دکوراسیون های مدرن و کلاسیک هستند که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

کابینت ام دی اف

انواع مدل های کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف که امروزه تقریباً در تمامی خانه ها وجود دارد در سبک های مختلف طراحی و ساخته می‌شود در این بخش از مقاله می‌خواهیم شما را با این سبک و مدل ها آشنا کنیم. ورق ام دی اف متریال اصلی انواع کابینت آشپزخانه است. بالاتر اشاره کردیم که ام دی اف چیست. ام دی اف خام در مرحله اول در ضخامت شانزده میلیمتر تولید می‌شود و سپس روکش های مختلف روی ام دی اف خام پرس می‌شود. جنس این روکش ها بسیار متنوع است. اگر بخواهیم به انواع کابینت آشپزخانه نگاهی بیاندازیم در ابتدا باید به سه سبک اصلی کابینت آشپزخانه اشاره کنیم:

 • کابینت آشپزخانه کلاسیک
 • کابینت آشپزخانه نئو کلاسیک
 • کابینت آشپزخانه مدرن

حال می‌خواهیم شما را با جزئیات بیشتری از این سه سبک کابینت آشنا کنیم.

کابینت ام دی اف کلاسیک

این سبک کابینت شامل سه محصول به نام های کابینت چوبی، کابینت روکش چوب، کابینت ممبران است. این محصولات از نظر ظاهر شباهت هایی با هم دارند، مشخصه اصلی کابینت کلاسیک درب های ابزار خورده و حکاکی شده است. این درب ها در طیف رنگی گسترده ای تولید می‌شود. همچنین در این سبک کابینت از ستون ها و گل های منبت و معرق کاری شده استفاده می‌شود.

یکی دیگر از نکاتی که باعث جذابیت هر چه بیشتر این سبک کابینت می شود وجود تاج و زیر چراغ ابزار خورده است که در قسمت کف و طاق یونیت های دیواری نصب می‌شود. جنس صفحه ای که برای این سبک کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد سنگ مصنوعی کورین است که خاصیت ابزار خور شدن را دارد. البته جا دارد به این نکته اشاره داشته باشیم که روند تولید هر یک از محصولات کابینت کلاسیک کاملاً متفاوت است.

کابینت ام دی اف کلاسیک

 

کابینت ام دی اف مدرن

این سبک کابینت نیز شامل سه محصول است که توسط برندهای مختلف داخلی و خارجی تولید می‌شوند این محصولات شامل: کابینت های گلاس، کابینت فوق برجسته و کابینت ملامینه است. هر یک از این محصولات، خصوصیات خود را دارند. امروزه در این سبک کابینت از تاج و زیر چراغ استفاده نمی شود تا جلوه و نمای مدرن کار حفظ شود.

در این سبک کابینت بیشتر از دستگیره های مخفی یا مگنتی استفاده می شود و استفاده از دستگیره های استیل و سنتی در این سبک دکور منسوخ شده و دستگیره های مخفی جایگزین آنها شده اند. کابینت سبک مدرن نسبت به سبک کلاسیک و نئوکلاسیک از قیمت پایین تری برخوردار هستند. صفحه انتخابی در این سبک معمولا صفحات چوبی HPL هستند که تا حدودی ضد خش و ضد آب هستند.

کابینت ام دی اف مدرن

 

کابینت ام دی اف نئوکلاسیک

سبک نئو کلاسیک جدیدترین سبک کابینت آشپزخانه است که روند تولید بسیار پیچیده و حساسی دارد. این سبک کابینت هم مانند دو سبک پیشین با ام دی اف خام تولید می‌شود. منبت ها در این سبک کابینت از ورق هایی با ضخامت ۲۵ میلیمتر ساخته می شوند.

این سبک کابینت شامل دو محصول به نام کابینت پولیشی و کابینت انزو (طرح انزو) است. ضخامت ورق ام دی اف در این سبک بسته به نوع درب ها متغیر است. صفحه این سبک کابینت معمولاً سنگ مصنوعی کورین انتخاب می شود.

کابینت ام دی اف نئوکلاسیک

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه ام دی اف

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با کابینت ام دی اف آشنا کنیم و مزایا و معایب کابینت ام دی اف را برای شما بازگو کنیم. البته مزایای این سبک کابینت از معایب آن بسیار بیشتر است.

مزایای کابینت ام دی اف

 • ورق ام دی اف گستردگی رنگ و طرح ها و مدل های بی نهایت دارد و شما هر سلیقه ای داشته باشید می‌توانید رنگ و طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • ظاهر شیک کلاسیک و مدرن کابینت های ام دی اف زیبایی را به خانه ها آورده و از نظر جذابیت و زیبایی قابل قیاس با کابینت های فلزی و قدیمی نیستند.
 • با توجه به آن که در تهیه آن ها از خرده چوب های بازیافتی استفاده می‌شود، با استفاده از آن ها می‌توان به حفظ محیط زیست کمک کرد.
 • کابینت ام دی اف عمر طولانی و همچنین تحمل وزن بسیاری دارد.
 • اصولاً کابینت ام دی اف با یک دستمال مرطوب به راحتی تمیز می شود.
 • کابینت آشپزخانه ام دی اف قیمت مناسبی دارد.

معایب کابینت ام دی اف

 • صفحه کابینت در صورت حرارت دیدن مثل گذاشتن قابلمه گرم به مرور فرسوده می‌شود و رنگ آن قسمت تغییر می‌کند. پیشنهاد می‌کنم از اینکار پرهیز کنید.
 • کابینت ام دی اف در مقابل رطوبت آسیب پذیر است و در صورت برخورد مکرر آب با کابینت آن قسمت باد کرده و قابل تعمیر نیست و میبایستی تعویض شود.
 • ورق ام دی اف در هر رنگ و طرحی که باشد در مقابل اشیا تیز و برنده آسیب پذیر هستند.
 • در صورت آسیب دیدن از حرارت یا اجسام برنده امکان ترمیم کابینت وجود ندارد.

 

نحوه محاسبه قیمت کابینت ام دی اف

نحوه محاسبه قیمت کابینت بر مبنای متر طول البته با ابعاد استاندارد است. ارتفاع استاندارد کابینت زمینی با صفحه و پایه ۹۰ سانتی متر است و عمق صفحه آن ۶۰ سانتی متر است‌. ارتفاع استاندارد کابینت دیواری (هوایی) ۷۰ سانتی‌متر و عمق آن ۳۰ سانتی متر است، ۶۰ درصد از قیمت کل کابینت مربوط به کابینت زمینی و ۴۰ درصد مربوط به کابینت دیواری (ارتفاع ۷۰ سانتی‌متر) است. مبنای محاسبه کابینت کمدی، کابینت ویترینی و کابینت ارتفاع ۹۰ از همین استاندارد ها ضریب می گیرد. همچنین استفاده از دستگیره مخفی، لولا و جک خاص و طرح روی درب ها و حتی پایه کابینت بر روی قیمت ساخت کابینت محاسبه می‌شود.

 

جدید ترین مدل کابینت ام دی اف

امروزه تولید کابینت به صنعتی بدل شده که روز به روز کامل تر می‌شود و مدل ها و سبک های جدیدی را با توجه به ذوق و خلاقیت طراحان به وجود می آورد. کابینت ام دی اف در انواع متنوعی طراحی و تولید می شود. در واقع کلمه کابینت ام دی اف لغت بسیار جامعی است ولی تمامی کابینت های امروزی ام دی اف هستند، فقط در رنگ ها و طرح های متفاوت با درجه بندی کیفی تولید می‌شوند. جدیدترین مدل های کابینت ام دی اف شامل کابینت پولیشی، کابینت ممبران (وکیوم)، کابینت های گلاس، کابینت مدرن دو رنگ می‌باشد که هرکدام محبوبیت بسیاری دارند و جزو محصولات پرفروش هر تولید کننده کابینت ام دی اف هستند.

 

طراحی آشپزخانه کوچک با کابینت ام دی اف

احتمالا خیلی از شما از عزیزان که تا اینجا با ما همراه بودید آشپزخانه کوچکی دارید و نگران هستید که نتوانید سبک مورد نظرتون رو در فضای محدود خود اجرایی کنید. در حقیقت محدودیت فضا بزرگترین مشکل پیش پای طراحان است و همواره این موضوع که فضای کافی برای ماشین، گاز، یخچال در آشپزخانه وجود ندارد طراحان و صاحب خانه ها را کلافه می‌کند. در این مواقع باید از کوچکترین فضاها نهایت استفاده را برد.

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی و اکسسوری ها تا حدود زیادی مشکلات محدودیت فضاها حل و فصل شده است. حتی در مواقعی که امکان داشته باشد می‌شود از فضای آشپزخانه به سمت سالن پذیرایی پیشروی کرد به طوری که تمام ملزومات در آَشپزخانه جا شوند و از نظر ظاهری هم زیبایی و جذابیت داشته باشند. در مجموع باید بگم که اگر شما آشپزخانه کوچکی دارید و نگران هستید که وسایلتان در آشپزخانه جا نشود اصلا نگران نباشید کار را به طراحان حرفه ای بسپارید تا به نحو احسنت از تمامی فضاهای موجود استفاده کنند.

 

بهترین رنگ کابینت ام دی اف

کابینت های زیبا در قالب های مدرن، کلاسیک و نئو کلاسیک که در هزاران رنگ و طرح جذاب در نمایشگاه های کابینت مشاهده می‌کنید همگی کابینت ام دی اف هستند که به شکل های متفاوتی در آمده اند. اما در این بین اگر بخواهیم به بهترین رنگ کابینت ام دی اف نگاهی داشته باشیم می‌توان به چند رنگ جذاب اشاره کرد.

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم این رنگ های محبوب و پرفروش را به شما معرفی کنیم، امروزه در میان محصولات متنوع کلاسیک و مدرن رنگ سفید محبوب ترین و پرفروش ترین محصول است. در واقع در سبک مدرن کابینت های گلاس سفید محبوب ترین رنگ است و در سبک کابینت های کلاسیک هم رنگ سفید بیشترین درخواست را میان مشتریان دارد.

 

کابینت ام دی اف سفید

ابتدا می‌خواهیم در مورد کابینت ام دی اف سفید صحبت کنیم و معایب و مزایای این رنگ را به شما بگوییم. رنگ سفید القای حس تمیزی و پاکی را همراه خود دارد و به راحتی قابل تنظیف است. کابینت هایگلاس سفید نور طبیعی محیط را انعکاس می‌دهد و در نتیجه نور در فضای آشپزخانه به درستی منعکس شده و باعث روشن تر شدن آشپزخانه شما می‌شود. همچنین رنگ سفید این مزیت را دارد که باعث بزرگتر دیده‌ شدن محیط آشپزخانه می‌شود. یکی دیگر از محاسن رنگ سفید قابلیت ترکیب رنگ با رنگ های متضاد است که کابینت مدرن دو رنگ را تشکیل می‌دهند در این سبک کابینت معمولاً رنگ زمینه و اصلی سفید انتخاب می‌شود.

کابینت ام دی اف سفید

 

کابینت ام دی اف سفید طلایی

یکی از محبوب ترین ترکیب رنگ ها ترکیب رنگ سفید و طلایی است. این ترکیب رنگ بسیار محبوب است و اکثرا در سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد همان طور که در تصویر پایین مشاهده می کنید رنگ کابینت سفید انتخاب شده و در قسمت ستون ها و گل های منبت و معرق کاری شده از رنگ جذاب طلایی استفاده شده البته در سبک کابینت مدرن هم امکان ترکیب رنگ سفید طلایی وجود دارد و این ترکیب بسیار جذاب و دیدنی می‌شود. اگر شما برای آشپزخانه منزل خود کابینت سفید طلایی را انتخاب کردید باید به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است از ترکیب رنگ هایی استفاده کنید که در دیگر نقاط منزل از آن رنگ ها استفاده شده باشد تا زیبایی دکوراسیون آشپزخانه خود را دو چندان کنید.

 

کابینت ام دی اف سفید قهوه ای

کابینت ام دی اف سفید قهوه ای یکی دیگر از محبوب ترین و پر فروش ترین مدل های کابینت آشپزخانه است. در این سبک کابینت معمولا از هایگلاس سفید و رنگ قهوه ای استفاده می‌شود. به طوری که رنگ زمینه و اصلی سفید است و از رنگ قهوه ای به عنوان رنگ مکمل و دوم استفاده می شود. کابینت سفید قهوه ای انتخابی هوشمندانه است ولی ترکیب این دو رنگ شیک، سالهاست که امتحان خود را پس داده.

کابینت ام دی اف سفید قهوه ای

کابینت ام دی اف سفید مشکی

در کابینت های مدرن دو رنگ بهتر است از دو رنگ متضاد استفاده شود یکی از ترکیب رنگ هایی است که هیچوقت از آن خسته نخواهید شد. پیشنهاد می‌کنم اگر میخواهید از ترکیب این دو رنگ استفاده کنید حتما هر دو رنگ های سفید و مشکی را از سمپل های گلاس انتخاب کنید و از مجموعه رنگ های براق آن! چرا که کیفیت درجه یک های گلاس باعث می‌شود دکور شما زود فرسوده نشود و براق بودن این سبک کمک می کند تا شما از دکور خود خسته نشوید. اگر شما قصد خرید کابینت ام دی اف سفید مشکی دارید به شما پیشنهاد میکنم رنگ اصلی و زمینه را سفید انتخاب کنید چرا که موجب انعکاس نور در محیط می شود.

 

کابینت ام دی اف سفید مشکی

 

کابینت ام دی اف براق

کابینت ام دی اف براق عمدتاً به مدل کابینت هایگلاس می‌گویند. ورق های های گلاس در رنگ های براق کاتالوگ گسترده ای دارد. البته جا دارد به این موضوع اشاره کنیم در سبک نئوکلاسیک که از رنگ پولیشی استفاده می‌شود تم رنگی براق مشاهده می‌شود. کابینت براق در انعکاس نور بسیار تاثیر گذار هستند.

کابینت ام دی اف براق

کابینت ام دی اف مات

کابینت ام دی اف مات طیف رنگی بسیار گسترده ای دارد و توسط برند های مختلف داخلی و خارجی تولید می شود. جدید ترین رنگ های مات که زیبایی و محبوبیت بسیاری دارند در سمپل های گلاس هستند. این رنگ های لوکس و مدرن می‌توانند هر خانم سخت پسندی را شیفته خود کند. رنگ سفید مات در سمپل های گلاس رنگ بسیار جذابی است، تنظیف این مدل کابینت ام دی اف بسیار ساده است. کابینت ام دی اف مات در طرح های ساده و طرح دار موجود است.

 

کابینت ام دی اف طرح چوب

کابینت ام دی اف طرح چوب در دو سبک کلاسیک و مدرن به دو روش مختلف تولید می شود در طی سالیان اخیر یکی از محبوب ترین رنگها، رنگ هایی با شباهت به رنگ چوب طبیعی است. در سبک مدرن محبوب ترین این رنگ ها در سمپل فرامید و کد های 804 و 604 محبوب ترین این رنگ هاست و در کارهای سبک کلاسیک هم مدل کابینت روکش چوب داریم که به اسم طرح چوب هم شناخته می شود. این مدل کابینت دارای ابزار و حکاکی روی درب ها و نماهای بیرونی است که زیبایی دکور شما را چندین برابر می کند. کابینت ام دی اف طرح چوب محبوبیت روزافزونی دارد.

کابینت ام دی اف طرح چوب

کابینت هایگلاس بهتر است یا کابینت ام دی اف؟

اگر شما قصد خرید کابینت دارید، شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که کابینت های گلاس بهتر است یا کابینت ام دی اف؟ همه کابینت ها از ام دی اف خام ساخته می‌شوند و جنس روکش آنها متفاوت است. وقتی از کابینت هایگلاس صحبت می‌کنیم دقیقا مشخصه از چی حرف میزنیم چون یک محصول مشخص و شناخته شده است، اما کابینت ام دی اف خیلی کلمه کلی هستش چونکه مواد اولیه همه کابینت ها ام دی اف هستند و در سه سبک مختلف مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک طراحی و تولید می‌شود. و از نظر قیمت هم بسیار متفاوت هستند این تفاوت به دلیل متریال متفاوت از نظر جنس کیفیت طرح و حکاکی هایی است که در سبک کلاسیک و سبک کابینت طرح چوب شاهد آن بودیم.

 

برای طراحی و ساخت کابینت ممبران با شماره تلفن های 02156618263 – 09127307154 تماس حاصل فرمایید.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *