محوطه سازی

تعریف محوطه سازی

محوطه سازی یا لنداسکیپ ( Landscaping ) در بیانی ساده استفاده از المان‌های مناسب و چیدمان هوشمندانه آن‌ها در کنار یکدیگر بوده که باعث بهتر نشان دادن فضا خواهد شد. با توجه به این که صنعت ساخت و ساز رو به مدرنیته شدن است و معماران سعی در اجرای طراحی‌های متفاوت دارند، محوطه سازی نیز به طور چشمگیری در حال پیشرفت است. از دیدگاه علمی، محوطه سازی یا لنداسکیپ تلفیقی از علم و هنر بوده که به طراح کمک می‌کند تا با رعایت استانداردهای لازم، ایده خلاقانه خود را در محیط اجرا نماید.

محوطه سازی

 

محوطه سازی مناسب کجاست؟

محوطه سازی به یک جای یا مکان خاص محدود نمی شود و در هر فضایی که دارای چشم انداز باشد و به نوعی در مسیر عبور و مرور قرار بگیرد، برای ساخت محوطه مناسب است. محوطه سازی در معماری طیف گسترده ای را می تواند دربر گیرد و برای یک باغچه کوچک تا یک زمین بزرگ با کاربری های مختلف، می توان طراحی محوطه انجام داد. قطعا هر چه قدر فضا بزرگ تر باشد، طراح باید وقت و انرژی بیشتری صرف کند و قطعا هزینه طراحی محوطه در چنین شرایطی افزایش پیدا خواهد کرد.

محوطه سازی

 

فواید اجرای محوطه سازی چیست؟

رشد روز افزون شهر نشینی و در کنار آن آپارتمان نشینی باعث شده است تا اجرای محوطه سازی پیشرفت چشمگیری داشته باشد. بیشتر صاحبان ملک نه تنها با لنداسکیپ موجب افزایش ارزش ملک خواهند شد، بلکه با محوطه سازی مناسب در محل مورد نظر، به گونه‌ای در شهر سازی مدرن و زیبا سازی شهر به طور مستقیم تاثیر خواهند گذاشت. علاوه براین با توجه به این که یکی از عناصر اصلی فضا سازی، استفاده از گیاهان سبز و زنده بوده، می‌توان گفت لنداسکیپ موجب سرزندگی محل یا ساختمان می‌شود.

 

محوطه سازی

انواع سبک های طراحی برای محوطه سازی؟

  • شرقی ( در سبک شرقی ظرافت حرف اول را می زند و به کار بردن هر عنصری با هدف ایجاد حس آرامش است هنگامی که قصد داشته باشیم از سبک شرقی در محوطه سازی خود استفاده کنیم باید عناصر زیر را به آن اضافه کرد این عناصر شامل: فواره، چشمه،حوضچه، پل، مجسمه، استفاده از گیاه بامبو، فانوس) می باشند.
  • مدرن ( خطوط تمیز و استفاده از الگوهای جسورانه، به کار بردن اشکال هندسی، ‌صافی و روانی طرح ها و استفاده از عناصر انتزاعی و مدرن از اجزای طراحی محوطه سازی معاصر و روش های متداول در این سبک طراحی است).
  • بیابانی ( بیشتر مناسب مکان هایی که آب و هوای گرم و خشک دارند است. سبک محوطه سازی بیابانی، مناسب گیاهانی که نیاز به آبدهی زیادی دارند نیست، گیاهان این محوطه ها به دلیل داشتن سنگ و خاک های نسبتا خشک دارای برگ های کمتری هستند و همچنین تحمل خشکی بیشتری را دارند)
  • مدیترانه ای (سبک مدیترانه ای در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین سبک های محوطه سازی است در این سبک از المان هایی مانند: ستون ها، پرچین ها، چشمه ها استفاده می شود)
  • گرمسیری (استفاده از گیاهانی با شاخ و برگ بزرگ و سرسبز و کاشت گیاهانی با گلهای روشن از ویژگی های این سبک به شمار می آید)

محوطه سازی در مکانهایی مانند: باغ، ویلا، ساختمان مسکونی، باغچه و رستوران صورت می گیرد است. امروزه محوطه سازی ویلا در کشورمان روز به روز در حال افزایش است؛ محوطه سازی دارای شرایط و ضوابط خاصی است که عمل نکردن به آنها می تواند در آینده باعث تحمیل هزینه های بسیاری شود.

محوطه سازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *